arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

PiotrPawłowski

Country, Date of election

Poland 1996

Field

Human Rights

Ashoka upamiętnia i celebruje życie i dzieło zmarłego członka Ashoki.

 

Piotr Pawłowski jest pionierem aktywizacji osób z ciężką niepełnosprawnością fizyczną i działań edukacyjnych w tym zakresie takich jak warsztaty dla edukatorów a także w szkołach ponadpodstawowych zarówno dla nastolatków jak i edukatorów. Co więcej stworzył on pierwsze w Polsce centrum dla osób, w którym wsparcie otrzymują osoby, które niedawno nabyły niepełnosprawność. Rozpoczął także kampanię społeczną mającą na celu zapobieganie urazom kręgosłupa.

Problem

W Polsce około 150,000 osób skazanych jest na życie na wózku inwalidzkim, a każdego roku przybywa od 1,600 do 1,800 osób, które na skutek urazu kręgosłupa tracą trwale zdolności ruchowe. Tak jak inne osoby z uszczerbkiem na zdrowiu w Polsce, mają oni problemy ze znalezieniem wsparcia i zrozumienia w społeczeństwie. W rzeczywistości wielu z nich musi stawić czoła dyskryminacji w szkole, pracy i w domu. Osoby z niepełnosprawnościami, którym udało się zdobyć edukację, mają problemy ze znalezieniem wartościowej pracy. Podsumowując, Polacy z niepełnosprawnością żyją w izolacji, nie mogąc realizować swojego wielkiego potencjału na rzecz społeczeństwa.

Impact

Portal Niepelnosprawni.pl prowadzony przez Fundację Integracja z informacjami na temat niepełnosprawności miesięcznie odwiedza około 250,000 osób. Z ich infolinii na temat miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami z kolei korzysta rocznie około 4,000 osób. Fundacja Integracja dystrybuuje także w całej Polsce Magazyn Integracja w nakładzie 50,000 egzemplarzy. Przeprowadzono też ogólnopolskie kampanie medialne na temat niepełnosprawności. Działania te podjęto także celem wpłynięcia na same osoby z niepełnosprawnościami, aby zmienić ich rolę społeczną z pasywnych odbiorców pomocy państwowej w aktywnych obywateli. Działania Piotra doprowadziły do przystosowania ponad 400 stron internetowych zgodnie ze standardami WCAG 2.0, w tym strony Kancelarii Premiera do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Działał on także na rzecz eliminacji barier dla osób z niepełnosprawnościami w ponad 700 budynkach, włączając w to budynki Parlamentu. W trzech miastach w Polsce otworzono Centra Informacyjne dla osób z niepełnosprawnościami.

Idea

Od 1994 Piotr Pawłowski przecierał szlaki w edukacji społeczeństwa w obszarze niepełnosprawności fizycznej, szeroko nagłaśniając te kwestie oraz publicznej edukacji w tym zakresie. Rozpoczął działalność od warsztatów – profesjonalnych programów edukacyjnych „Wrażliwi na Niepełnosprawność” w tysiącach szkół w Polsce. Dla osób po wypadkach, które dowiadują się, że będą niepełnosprawne i ich rodzin, Piotr założył platformę informacyjną (portal internetowy, magazyn Integracja, program TV i infolinię telefoniczną). Stworzył on także kompleksowy program aktywizacji zawodowej. Pracuje także nad dostosowaniem instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Piotr jest też członkiem innych najważniejszych organizacji rządowych i społecznych w Polsce. Stworzył on pierwszą w Polsce reprezentację parlamentarną osób z niepełnosprawnościami: Koalicja Osób z Niepełnosprawnością.

Vision

Integracja ma na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Piotr planuje zwiększyć świadomość dotyczącą pełnej integracji społecznej. Co więcej, Integracja stworzyła markę LABEL – certyfikat reprezentujący ideę inkluzji osób z niepełnosprawnosciami. Certyfikat taki jak np. „przyjazny dla niepełnosprawnych” staje się nośnikiem idei, którą utożsamia. Certyfikat jest nadawany każdemu produktowi, organizacji, stronie internetowej etc. która przejdzie przez proces certyfikacji i wykaże zgodność z wymogami. Promocja i nadawanie certyfikatu LABEL jest bardzo istotnym krokiem w budowie świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami.

Motivation

Piotr porusza się na wózku inwalidzkim od 16 roku życia, kiedy miał wypadek podczas nurkowania. Przed wypadkiem był on obiecującym graczem koszykówki, a także sprawnym organizatorem w swojej szkole, do której uczęszczał. Po wypadku czuł się odosobniony i stygmatyzowany. Zdał sobie sprawę z tego, że życie w odosobnieniu nie oznacza równości. Podjął więc wysiłki mające na celu nagłośnienie kwestii związanych z niepełnosprawnościami a także zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami fizycznymi możliwości podjęcia edukacji, na poziomie zbliżonym do osób pełnosprawnych. Mimo życia na wózku i częściowej sprawności jednej ręki Piotr pozostał optymistą. Jak mawiał Konfucjusz „największy wojownik to ten, który pokona samego siebie”. Nie pozwolił on nigdy, aby niepełnosprawność powstrzymała go przed osiągnięciem celów, jakie sobie stawiał, włączając zdobycie wykształcenia akademickiego.

Share this profile

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.