arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

JacekAlaba

Country, Date of election

Poland 1995

Field

Health

Początkowo Jacek zajmował się HIV a następnie narkomanią. Jego podopiecznymi są obecnie głównie młodzi, cierpiący na choroby nowotworowe, autyzm, zespół Aspergera, mający problem z wejściem w życie. Organizuje dla nich obozy wspinaczkowe, zajęcia teatralne, jazdy konnej, malarstwa, pisania pobudzające do kreatywności i samodzielnego myślenia.

Problem

Kiedy Jacek zaczynał działalność w latach 90., mówiono że uzależnionych od narkotyków jest nawet 350 tysięcy osób. Statystyki przewidywały, że 80%  nich zachoruje na AIDS. Ponadto konwencjonalne metody leczenia izolowały uzależnionych ze społeczeństwa, a aż 80% powracało do nałogu w przeciągu 2 lat. Jacek uważał, że należy przejść do rehabilitacji w środowisku, ponieważ jeśli wychodzi się ze środowiska na terapię to do niego wróci. W późniejszych latach Jacek skupił się na izolacji i licznych problemach społecznych, z którymi zmagają się młodzi ludzie z autyzmem, zespołem Aspergera oraz chorujący na choroby nowotworowe, którym utrudnia się branie odpowiedzialności za własne życie.

Impact

Za swoje największe osiągnięcie Jacek uważa siec kilkudziesięciu mieszkań adaptacyjnych stworzonych w systemie prostym, tanim i efektywnym – w chwili obecnej to już nie są tylko mieszkania dla osób uzależnionych. Poszerzono grupę beneficjentów o inne osoby zagrożone marginalizacją.  Dzięki inicjatywom Jacka, sukcesem zakończyło się leczenie wielu chorób społecznych – alkoholizmu, seksoholizmu, narkomanii, które starano się leczyć w środowisku, w którym one zaistniały. Projekt ten przejęło wiele innych organizacji. Post-rehabilitacja, także jest uwieńczona sukcesem. Udało się uratować wiele osób. Jacek wciąż dostaje listy z podziękowaniami. Niektórzy podopieczni przeszli przez prawdziwą przemianę – zaczęli się wspinać, chodzić w góry, samodzielnie myśleć, inaczej żyć. Najważniejsze jest to że mogą żyć godnie.

Idea

Jego kluczowym projektem było kilkadziesiąt mieszkań adaptacyjnych dla osób z HIV. Nazywano to back to the life. Obecnie są to już mieszkania readaptacyjne, a mieszkają w nich przedstawiciele różnych marginalizowanych grup społecznych. Projekt jest koordynowany przez dawnych współpracowników Jacka. Terapie dla młodych ludzi Jacek łączy obecnie z zajęciami takimi jak wspinaczka albo teatr. Grupy wsparcia oraz obozy wsparły adaptację społeczną kilku tysięcy młodych ludzi.

Vision

Tak jak reformy wymagało wsparcie osób chorych na AIDS, bo dzisiaj często zarażani wirusami są zwykli ludzie, a nie tylko uzależnieni od narkotyków, tak samo reformy wymaga edukacja dotycząca uzależnień. W dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w Internecie. Nauczyciele nie chcą się uczyć o zapobieganiu narkomanii wśród uczniów, a świat przestępczy, jeśli chodzi o narkotyki jest bardzo progresywny. Jacek chciałby utworzyć gospodarstwo rozwoju zawodowego – zatrudniające około 10 osób oraz terapeutę, przyjmujące ludzi w turnusach, a także stworzyć mieszkania adaptacyjne dla młodzieży licealnej zagrożonej narkomanią. Jacek uważa, iż jedyna droga jest dawanie, szczególnie młodym ludziom odpowiedzialności i swobody.

Motivation

Gdy Jacek był młody stracił przyjaciela uzależnionego od narkotyków. Jacek bezskutecznie starał się go wyciągnąć z nałogu. W rozmowie z koleżanką zaczęli zastanawiać się „dlaczego świat jest tak popaprany”. Po raz pierwszy pomyślał że chciałby mieć w górach dom, do którego mogliby przyjeżdżać młodzi z problemami. Do działania motywuje go chęć życia i możliwość zmiany życia tych dzieciaków. Kiedy Jacek otrzymuje od młodych osób listy z podziękowaniami albo gdy widzi jak wychodzą na prostą to jak mówi: ”serce rośnie”.

Kontakt

brak

Share this profile

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.