arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

AnnaMachalica-Pułtorak

Country, Date of election

Poland 1999

Field

Economic development

Anna Machalica-Pułtorak zaprojektowała społeczne centra zatrudnienia, która skupiają się na młodych bezrobotnych w najbiedniejszych dzielnicach w Polsce i zapewnia im usługi reintegracji w gospodarce i społeczeństwie.

Problem

Niepełnosprawność, bezrobocie, bieda, choroby psychiczne, dorastanie w trudnym środowisku. Wykluczenie społeczne ma różne oblicza. Anna Machalica zna je wszystkie. Od ponad dwudziestu lat pomaga ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji stanąć na nogi i odzyskać jak największą samodzielność. Pokonać bezradność, niemoc i poczucie, że jest się nikomu niepotrzebnym. Wykluczenie to nie tylko prywatne dramaty pojedynczych osób, lecz problem wpisany w system, który wciąż się replikuje. Dlatego pomoc jednostkom – choć konieczna i potrzebna – jest niewystarczająca.

Impact

15 ośrodków, 6 mln złotych, 3 tysiące podopiecznych rocznie, mnóstwo pracowników, wolontariuszy i nagród. Anna konsekwentnie, od ponad dwudziestu lat, odmienia życia najbardziej potrzebujących. Stworzyła silną, wielowymiarową instytucję. Jadłodajnia Czerwony Rower, społeczna galeria sztuki, świetlica socjoterapeutyczna, domy pomagające wychodzić z bezdomności – to tylko niektóre z wyjątkowych miejsc stworzonych przez Otwarte Drzwi. Stowarzyszenie przez lata  wsparło tysiące niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych, młodym z zagrożonych środowisk.

Idea

Anna Machalica-Pułtorak zauważyła, że bezrobocie jest zjawiskiem znacznie szerszym niż indywidualne umiejętności zawodowe i sytuacja na rynku pracy. To problem, który niszczy społeczności. Wpędza młodych ludzi w depresję i zmusza ich do popełniania przestępstw. Anna stworzyła społeczne centrum zatrudnienia, w którym do bezrobocia podchodzi się kompleksowo. Centra łączą poradnictwo zawodowe, szkolenia z pomocy medycznej i psychologicznej, opiekę nad dziećmi. Organizuje też wiele inicjatyw usługowych dla społeczności – jadłodajnię, galerię, opiekę nad dziećmi, sprzątnie, publikacje – do których zatrudnia osoby bezrobotne i z niepełnosprawnościami. Pracownicy centrum docierają też do młodych matek, młodych niepełnosprawnych i innych grup, najbardziej narażonych na kłopoty ze znalezieniem pracy. Niepowtarzalną kombinację działań Anny uznaje się za modelową. Otrzymuje więc wsparcie, niezbędne do szerokiego odtwarzania jej rozwiązań. W 2017 roku jej idea znajduje odzwierciedlenie w opracowywanym modelu przerwania kręgu ubóstwa.

Vision

Anna jest prezesem stowarzyszenia Otwarte Drzwi, które zapewnia kompleksowe wsparcie osobom wykluczonym. Podopieczni stowarzyszenia  nie są jedynie biernymi odbiorcami pomocy.  Bezdomni pomagają niepełnosprawnym, niepełnosprawni pomagają dzieciom, mniej niepełnosprawni pomagają bardziej niepełnosprawnym. Anna łączy różne grupy i sprawia, że każdy może poczuć się potrzebny i znaleźć własną receptę na samodzielność.  Interesuje ją zmiana systemowa. Chce tworzyć rozwiązania, które pozwolą się powielać i pomagać jak największej grupie potrzebujących. Obecnie Anna angażuje się w wypracowanie warszawskiego modelu przerwania dziedziczenia ubóstwa. Zagrożone rodziny dostaną kompleksową pomoc – zarówno materialną, jak i psychologiczną. Program ma rozwijać zdolności i potencjały poznawcze uczestników. Na zlecenie miasta, stowarzyszenie Otwarte Drzwi zajmuje się opracowaniem modeli dla dzieci, psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie.

Motivation

Annę cieszy skala, konsekwencja i długofalowe działanie stowarzyszenia, najbardziej dumna jest jednak z innowacyjności swych rozwiązań. Wciąż szuka nowych informacji, idei i pomysłów. Otwarte Drzwi przez lata pomogły tysiącom niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych, młodym z zagrożonych środowisk. Anna lubi łączyć wypracowywanie nowych koncepcji z bezpośrednim wsparciem. Częściej niż za biurkiem, można ją złapać w przedsiębiorstwie społecznym, jadłodajni Czerwony Rower, gdzie ze swoimi podopiecznymi smaży naleśniki. Ma ogromną satysfakcje widząc byłych bezdomnych, którzy odnoszą sukcesy w biznesie i sponsorują pomoc dla tych, którzy znaleźli się bez dachu nad głową.

Share this profile

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.