arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Poznaj swoich nowych współpracowników: Twoje dzieci

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Ashoka Fellow Jill Vialet w kilku słowach o Twoich nowych współpracownikach.

OK, Twoje biuro się zamknęło i pracujesz z domu. Może to o kilka więcej spotkań przez Zooma niż byś chciała, ale da się to zrobić, prawda? Jasne, ale tylko do czasu, kiedy nie zamkną szkół. Pracowanie z domu przy dzieciach to kompletnie inna sytuacja. Przedstawiam trzy porady, jak nie stracić głowy, być przyzwoitym rodzicem i z sukcesem popracować.

Photo by Playworks

Photo by Playworks

PLANOWANIE

Jeśli przyjrzeć się świetnemu nauczycielowi w szkole podstawowej, to jedną rzeczą, którą będzie on miał na pewno jest plan. W najlepszych klasach, które widziałam nauczyciel zaczyna dzień od przejścia przez harmonogram dnia z uczniami, zachęcając ich do zadawania pytań, otrzymywania wyjaśnień i, kiedy jest to odpowiednie, do uczestniczenia we wprowadzaniu zmian i poprawek w planie. Tacy nauczyciele utrzymują żwawe tempo dnia, nie zatrzymują się na za długo przy jednej aktywności, wspierają uczniów w utrzymaniu skupienia i zawsze mają kilka zajęć w zanadrzu na wypadek, gdy (czytaj: kiedy) coś pójdzie nie tak. Powiedziałabym też, że ci nauczyciele stawiają na siłę rytuału, polegają na pewnych niezmiennych schematach, które pomagają uczniom mieć większy wgląd w proces, a także dają im poczucie kontroli i sprawczości.

Photo by Estée Janssens on Unsplash

Photo by Estée Janssens on Unsplash

To może brzmieć wariacko, ale rozpoczynanie każdego dnia od przeglądu planu na dany dzień jest bardzo dobrym pomysłem. Powieś go w centralnym i widocznym miejscu i odnoś się do niego przez cały dzień, skreślając na bieżąco rzeczy, które już zostały zrobione. Jeśli Twoje dzieci są małe, rysowanie lub rozpisywanie planu z nimi może być przyjemnym sposobem na spędzenie pierwszych 15 minut Waszego dnia. Podziel dzień na 15-30 minutowe segmenty czasu i przeplataj różne aktywności, takie jak przerwy na rozciąganie (na stronie Playworks znajdziesz bezpłatne zajęcia do wypróbowania w domu, np. takie), na opowiadanie bajek, na przygotowywanie i jedzenie przekąsek/obiadu lub aktywności takie jak te od Inspired Teaching. W trakcie dnia odnotowuj, co się sprawdziło, ile czasu faktycznie zabierają poszczególne zadania i zapisuj pomysły na nowe aktywności. Przejdź przez te notatki ze swoim dzieckiem rano, kiedy będziecie układać harmonogram kolejnego dnia i zapytaj o ich uwagi.

Kilka słów o czasie spędzanym przed ekranem. Kiedy moje dzieci były małe często korzystałam z technologii, żeby je czymś zająć, więc nie oceniam. Podzielę się jednak z Wami moją obserwacją: przejście do spędzania czasu bez technologii było prawie zawsze trudne. Trudne tak bardzo, że niemal żałowałam, że w ogóle pozwoliłam im na używanie telefonów i tabletów. Jeśli chcesz pozwolić swojemu dziecku na oglądanie filmu w czasie dnia, żeby mieć wolne półtorej godziny, to proponowałabym zrobić to pod koniec dnia i przygotować dzieci na okres przed i po oglądaniu by zminimalizować niepokój związany z tą zmianą.

KONCENTRACJA

Jednym z kluczy do sukcesu jest przyznanie, że Twoje dzieci są tylko częścią wyzwania, jakie stanowi obecna sytuacja. Twoje zachowanie ma duży wpływ na to czy się uda. Działamy w okresie dużego rozkojarzenia i niektórzy szacują, że rzeczywisty czas pracy to tylko dwie i pół godziny produktywności w normalnym ośmiogodzinnym dniu pracy. Twoim zadaniem jest wybranie 2-3 ważnych rzeczy, które będą priorytetem danego dnia i oparcie się/wyeliminowanie tych wielu „pilnych” rzeczy – jak maile i media społecznościowe – które łatwo mogą nas rozpraszać.

Photo by Tanaphong Toochinda on Unsplash

Photo by Tanaphong Toochinda on Unsplash

Nacisk na skupienie odnosi się również do momentów, które spędzasz ze swoimi dziećmi. Ten czas jest tak samo ważny jak te 2-3 priorytety służbowe, które wybrałaś. Poświęcenie uwagi swoim dzieciom sprawi również, że łatwiej będzie Ci skupić się na zadaniach do pracy, kiedy przyjdzie na to czas. Zamknij komputer i odłóż telefon, kiedy jesteś z dziećmi. Potraktuj to, jak spotkanie ze swoją szefową albo najważniejszym klientem.

PERSPEKTYWA

Zachowanie perspektywy jest niezbędne. Jeśli jesteś zdrowa, Twoi bliscy są zdrowi i zarabiasz pracując z domu, to jesteś na uprzywilejowanej pozycji i najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić jest uświadomienie sobie, jakie masz szczęście i upewnienie się, że Twoje dzieci również to doceniają. One Cię obserwują, więc to co mówisz i robisz ma znaczenie. Jednak ten cytat Mai Angelou również pasuje do obecnej sytuacji: „Ludzie zapomną o tym, co powiedziałaś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałaś, ale ludzie nigdy nie zapomną, jak dzięki Tobie się czuli”. Twoim zadaniem w tej sytuacji jest upewnienie się, że Twoja rodzina jest bezpieczna, wdzięczna i robi to, co posłuży szerszej społeczności.

Photo by Picsea on Unsplash

Photo by Picsea on Unsplash

To nie jest normalny okres i my wszyscy – włącznie z naszymi dziećmi – przeżywamy dodatkowy stres. Zwracanie uwagi na to, jak się czujemy, jak czują się nasze dzieci i przyznawanie, że wszystko jest naprawdę, szczerze, zadziwiająco niezwykłe pomoże Twojej rodzinie mieć odpowiednie oczekiwania i zachować perspektywę. Udawanie, że wszystko jest normalne i tylko pracujemy z domu postawi Cię w bardzo frustrującej sytuacji. Dostosowanie swoich oczekiwań – i wyrażanie ich jako cześć porannego planowania – może naprawdę pomóc złagodzić frustrację i zaangażować Twoje dzieci jako partnerów w osiąganiu wspólnych celi, sprawiając, że będą one najlepszymi „współpracownikami”, jakimi mogą być.


Autorka: Jill Vialet
Tłumaczenie: Laura Górska

 

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.