arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Wakacje z Ashoka Fellow

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Ashoka Fellow Jacek Bożek pojechał na wakacje i napisał nam o wyprawie do Nepalu kilka słów.

To fascynujące że będąc po wielu latach niebytności w Nepalu spotkałem członków Ashoki w sytuacji, która zdarza się niezwykle rzadko. Znaną nie tylko w Azji Lucky Chhetri, która wraz z siostrami założyła pierwszą kobiecą firmę przewodniczek górskich w Nepalu poznałem już wcześniej. Mieliśmy jako Klub Gaja przyjemność goszczenia jej w ramach naszego programu Święto Drzewa. Natomiast Megh Ale wielkiego bojownika o rzeki i pokój na świecie poznałem przypadkowo kiedy odwiedziłem biuro turystyczne w centrum Katmandu. Właśnie rozmowa z nim o rzekach i działaniach takich ludzi jak Lucky  doprowadziła nas do ustalenia że on i ja jesteśmy członkami Ashoki. Przypadek?

Spotkanie to zaowocowało wyjazdem do Pokhary, gdzie z moją partnerką Beatą, obecną też na tej wyprawie , byliśmy 37 lat temu. Spotkanie z Lucky nie mogło przysłonić wrażeń dramatycznych zmian ekologicznych i społecznych wynikających z ciemnych stron globalnej turystyki, które zaobserwowaliśmy podczas tegorocznego pobytu. Mówiłem zresztą o tym w lokalnym radiu w Pokharze w szczególności zwracając uwagę na problemy z czystą wodą i zanieczyszczeniem powietrza. Nasze rozmowy zaowocowały chęcią wspólnego działania.  Wraz z Lucky chcemy wspierać kandydaturę Pema Bhuti z Sikkimu na członka Ashoki. Odwiedziliśmy tego niezwykłego człowieka, który pokazał  nam swoją pracę, którą od lat wykonuje w Himalajach.

Megh Ali poświęcił mi cały dzień, dzieląc się wiedzą  i pokazując swoją pracę dla rzek w Katmandu i Nepalu.

Na zakończenie dodam że w Azji nie byliśmy na wycieczce, ale ja , Beata i nasza młodsza córka Jagoda zorganizowaliśmy przyjazd polskich lekarzy, którzy pomagali lokalnym wspólnotom w Himalajach poświęcając im czas i przekazując wiedzę.

Nie był to łatwy wyjazd, ale „ bycie ashokowcem” zobowiązuje. A nie?

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.