arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Razem zmieniać systemy, czyli ufać

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Przy Długiej 42 na co dzień mieści się siedziba Stowarzyszenia Siemacha, które tworzy otwarte, uczące się społeczności oparte na wolnym wyborze, szczerym dialogu i poszanowaniu zasad. Dzięki zaufaniu członka Ashoki, Andrzeja Augustyńskiego 70 ekspertów z 11 krajów mogło się na zaproszenie Ashoki spotkać się w Krakowie, aby rozmawiać o tym jak razem zmieniać systemy.

Zaufanie jest siłą sprawczą, która pozwala nawet w krótkim czasie zrobić rzeczy, które mogą wydawać się niemożliwe. Jacek Cichocki, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w pierwszej części spotkania opowiedział nam, że jednym z zadań służb specjalnych w krajach europejskich jest pomagać obywatelom, którzy wpakowali się w kłopoty w odległych, krajach, często o trudnej sytuacji politycznej. Wtedy trzeba działać szybko, a żadna służba specjalna nie jest w stanie zrobić tego sama. Często telefon dzwoni w niedzielę po południu. To, że osoba po drugiej stronie słuchawki jest gotowa pomóc nie wynika z podpisanych umów, ale z zaufania.

W atmosferze zaufania uczestniczki i uczestniczki spotkania zgromadzili się wokół wyzwań. Dyskusja o tym jak sobie radzić z mową nienawiści w Internecie zaczęła się od rozmowy o poczuciu własnej wartości. Jedną z ciekawszych refleksji było to, że sprawczość obywatelska w życiu codziennym może zostać przeniesiona także do przestrzeni wirtualnej. Inne z wyzwań związane było z zachęcaniem mieszkańców do działania i brania odpowiedzialności za jakość życia w swoim otoczeniu. Osoby zebrane wokół tego tematu mówiły o konieczności zdefiniowania wspólnych wyzwań dla społeczności i dla firmy. Przy stoliku o modernizacji budynków w Polsce osoby wskazywały, że poza osobami indywidualnymi, kościoły są niezwykle znaczącym konsumentem mediów i warto stworzyć działania skierowane do tej wyjątkowej grupy. Osoby rozmawiając o tym jak współpracować ze społecznością lokalną w oparciu o wspólny model wartości sięgały po inspiracje od Ashoka Fellows, którzy nie byli z nami na spotkaniu. Korzystaliśmy z myśli osób takich jak Vernon Ringland z Youth Bank International, który stworzył system grantów przyznawanych przez młodych ludzi młodym ludziom, pozwalając im wprowadzać realną zmianę w ich społecznościach. Jedne z burzliwszych rozmów toczyły się wokół tematu wspierania przedsiębiorczyń i przedsiębiorców społecznych poprzez efektywne narzędzia finansowania – osoby uczestniczące w tej rozmowie sięgały do pomysłów na długotrwałe formy finansowania, takie jak powstawanie kapitałów żelaznych.

Wspólnym mianownikiem rozmów było zaufanie. Zaufanie, które pozwala podejmować niezbędne, czasem odważne decyzje, współpracować, ale też oceniać nasze działania. Przepuszczajmy naszą działalność przez filtr zaufania. Czy nasze działania umacniają  zaufanie między nami, między instytucjami, między krajami? Co możemy zrobić, żeby to zaufanie budowały? Warto. To nam się opłaci, choćby kiedy wpadniemy w tarapaty na wakacjach w tropikalnym kraju.