arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Senior Ashoka Fellow – by sieć Ashoki się rozwijała

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

W Ashoce jesteśmy przekonani, że w świecie szybkich zmian, nie tylko inni muszą dostosowywać się do zmieniającego świata i ciągle tworzyć nowe rozwiązania, ale my także. Ashoka, jako ojczyzna innowatorów społecznych (niemieckie Heimat der Changemaker) musi być pionierem w uczeniu się i odpowiadaniu na problemy społeczne. Żeby sprostać wyzwaniom w Ashoce uczymy się od członków Ashoki, Ashoka Fellows, ale też obserwując trendy.

Bill Drayton założyciel Ashoki w The New York Times mówił, że żyjemy w problematycznym okresie, który jednak jest kluczowym momentem w historii, momentem przemiany. Przez wieki życie ludzkie miało określony format. Szedłeś do szkoły, by zdobyć zawód lub kompetencje – pieczenia, rolnictwa czy księgowości. Następnie stawałeś się siłą roboczą i nawet nieźle zarabiałeś, powtarzając tą samą czynność przez całą swoją karierę. Ale dzisiaj maszyny potrafią wykonać prawie każdą powtarzalną czynność. Ten nowy świat potrzebuje kogoś innego. Drayton nazywa tę nową osobę twórcą zmian na lepsze (ang. changemaker).

Widząc, że większość członków Ashoki była aktywna społecznie już jako nastolatkowie, Ashoka rozpoczęła działania wzmacniające młodych ludzi –  Ashoka Youth Venture. Wspieranie działalności Ashoka Fellow Mary Gordon i jej organizacji Roots of empathy, a także rozmowy z licznymi członkami Ashoki podkreślającymi rolę empatii w ich działalności Ashoka zaczęła podkreślać rolę empatii w tworzeniu zmian na lepsze, a także zaczęła promować rozwijanie empatii u najmłodszych dzieci. Podręcznik Strat Empatia dostępny jest także po polsku.

Idąc o krok dalej, Ashoka zaczęła zapraszać też do sieci Ashoki Senior Fellows. Osoby, które rozwiązują problemy społeczne na szeroką skalę i doprowadziły już do zmiany systemowej, czyli rozwiązania problemu, lub jego części, w sposób trwały. Między sobą, mówimy, że Senior Fellow, to osoba, która zmieniła bieg historii. Jeśli taka osoba, spełnia niezmienne kryteria Ashoki:

W 2018 roku do grona Senior Ashoka Fellow dołączył jako jedyny na świecie – Kuba Wygnański. Kuba od końca lat osiemdziesiątych buduje instytucje i sieci, które umożliwiają powstawanie, rozwój i prosperowanie sektora obywatelskiego w Polsce i krajach sąsiednich. Zaprojektował i kontynuuje projektowanie interwencji, które kształtują sektor obywatelski nie jako sztywny model, w którym role i funkcje są stałe, ale jako otwarty paradygmat zdolny do ciągłego dostosowywania się, by sprostać nowym wyzwaniom.

Chcemy wzmacniać Kuby wpływ, ale też korzystać z jego wzmocnienia. Obszar do dalszej działalności widzimy szczególnie w przekierowywaniu zaangażowania obywatelskiego z przeciwstawiania się problemom, podejścia negatywnego, na podejście pozytywne, na wartości i praktyki obywatelskie. Według Kuby pozytywny wektor aktywizmu obywatelskiego przyczynia się do sprawnego i inteligentnego sektora obywatelskiego, który zapewnia silną bazę dla demokracji i wolności.

Działamy razem, bo by każdy mógł być twórcą zmian na lepsze niezbędna jest demokracja i wolność.

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.