arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Zmieniamy Ja na My – czyli jak efektywniej wspierać innowacje społeczne?

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Od 37 lat Ashoka poszukuje innowatorów społecznych i ich wspiera, finansowo i merytorycznie. Do grona Ashoki należy ponad 3300 osób na całym świecie i każda z tych osób ma pomysł jak rozwiązywać problem społeczny na szeroką skalę. Od lat obserwujemy jak Ashoka Fellows zmagają się z barierami w rozwoju innowacji.

Tym, którzy mieli dość determinacji, tym, którzy byli otoczeni dobrymi ludźmi, tym, którzy byli dość uważni, by wyczuć właściwy moment, albo tym, którzy mieli szczęści i byli w dobrym miejscu i czasie udało się osiągnąć duży wpływ, dużą skalę działania. Jak Ashoka Fellow Jimmy Wales, który odpowiada na pytania miliardów ludzi na świecie poprzez Wikipedię, albo Barbara i Tomasz Sadowscy, którzy poprzez Fundację Pomocy Wzajemnej BARKA, pomogli wyjść z bezdomności wielu osobom w Polce, Wielkiej Brytanii, Holandii, Kanadzie, Kenii, czy na Islandii, a w swojej sieci mają kilkadziesiąt przedsiębiorstw społecznych.

Ale dostrzegamy też świetne pomysły na rozwiązanie problemów społecznych, bardzo dobrze realizowane, które zostały już uznane na poziomie polityk krajowych, ale wraz ze zmianą rządów zmieniono podejście do tego rozwiązania. Inicjatywy niezwykle potrzebne, na które przez lata nie udaje się zebrać środków. Pomysły, które nikną w hierarchicznych strukturach, albo takie, które wymagają czasu i współpracy.

Co można zrobić, żeby przeciwdziałać tym barierom? I na jakie właściwie bariery przeciwdziałają rozwojowi innowacji w rozwiązywaniu problemów społecznych. Jako Ashoka, zastanawiamy się nad tym w Austrii, Brazylii, Czechach… (więcej o inspiracjach czeskich można przeczytać tutaj). Zastanawiamy się też w Polsce.

Na prośbę Ashoki bariery rozwoju innowacji społecznych w Polsce zostały zidentyfikowane w badaniach Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr Aleksandry Gołdys. Usystematyzowana informacja o tym co nie działa, co ogranicza i hamuje jest ważna gdy się planuje co robić, jednak od samego początku dbaliśmy o to, by bariery nas nie ograniczały, ale dawały świadomą energię do konstruktywnego działania.

O tym co możemy razem zrobić by w Polsce dobre pomysły rosły i generowały jak największy pozytywny wpływ społeczny rozmawialiśmy w ostatni piątek (20 X 2017) na seminarium ZMIEŃ: JA/MY POLSKĘ.

Na seminarium, a w zasadzie na wspólną naradę zaprosiliśmy osoby z tzw. ekosystemu innowacji społecznych – czyli osoby, które przyczyniają się do tego, że innowacje społeczne w Polsce powstają, rosną i mają konkretny wpływ na rzeczywistość społeczną.

Innowatorzy społeczni, przedstawiciele sektora bankowego, reprezentanci mediów, przedsiębiorcy, urzędnicy administracji centralnej i samorządowej, fundatorzy, think-tanki czy przedstawiciele nauki wspólnie myślało i planowało.

Wiedzę, doświadczenie i energię uczestników udało ukierunkować  dzięki asyście moderatorów z Grupy TROP i jej lidera Ashoka Fellow Jaca Jakubowskiego. W czterech grupach warsztatowych czterech tematycznych grupach warsztatowych poszukiwaliśmy pomysłów i koncepcji, które odpowiadają na konkretne bariery.

Efektem prac jest kilkanaście „Inicjatyw” – pomysłów na projekty, programy. Te, inicjatywy, które dojrzeją i zyskają poparcie, przerodzą się w koncepcje, które będziemy wspólnie wdrażać w następnych tygodniach i miesiącach.

Społeczności i społeczeństwa potrzebują, by problemy społeczne były rozwiązywane. A że i problemy się zmieniają, to oczywistym pozostaje, że potrzebujemy nowych sposobów ich rozwiązywania. Innowatorzy społeczni znani są z działania. 20 października mówili, w krótkiej i inspirującej formule Ashoka TALKS. Usłyszeliśmy Ashoka Fellow 2015 Katarzynę Szymielewicz, oraz Ashoka Fellows 2017 Ireneusza Białka i Jacka Purskiego. Ich wystąpieniom towarzyszyły wypowiedzi ludzi nauki i propagatorzy innowacji społecznych dr hab. Ryszarda Praszkiera i dr Konrada Maja.

Narada odbyła się. Czas zabrać się do pracy. A na kolejnej nardzie zobaczymy się już za rok.

Zapisz

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.