arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Warszawa stolicą StartUpów

Kategorie:

przez jbendowska

Jednym z zwycięzców została Kuchnia Konfliktu

Od 6 do 10 listopada Polska gościła laureatów konkursu Startery CEE 2016, organizowanego przez Social Impact przy wsparciu SAP i Ashoki. Brały w nich udział startupy społeczne z Europy Środkowej i Wschodniej. Ich przedstawiciele pochodzący z krajów takich jak: Bułgaria, Serbia, Bośnia, Polska, Węgry czy Rumunia mieli okazję pracować nad Business Model Canvas, Design Thinking, a także ćwiczyć technikę prezentacji. Wszystko działo się pod okiem doświadczonych trenerów z niemieckiego SAP oraz Social Impact.

Pierwsze dwa dni warsztatów poświęcone były głównie wprowadzeniu w technikę design thinking. Innowacyjna metoda pozwala na cofnięcie się do samych początków twojego pomysłu. Poprzez najróżniejsze, kreatywne sposoby (takie jak chociażby przygotowywanie plastelinowych modeli twojej idei) uczestnicy starali się rozwiązać własne problemy biznesowe. Zwieńczeniem obu dni poświęconych design thinking było przeprowadzanie wywiadu z potencjalnymi klientami. Zadawane pytanie pozwalały na zdefiniowanie potrzeb rynkowych i zweryfikowanie pod tym kątem własnych metod.

Ostatnia część szkoleń polegała na przygotowaniu pięciominutowych prezentacji. Wraz z  trenerami z Social Impact przez 3 h uczestnicy pracowali nad swoimi krótkimi przemówieniami. Następnie startupowcy wygłaszali je przed innymi osobami biorącymi udział w szkoleniach oraz trenerami i coachami. W wyniku głosowania wyłoniono 10 najlepszych pitchów, które 10 listopada były przedstawione przed jury składającym się z Prof. Witolda Orłowskiego, Dariusza Śpiewaka, Krzysztofa Domaradzkiego, Marka Głazowskiego i Norberta Kunza.

Do finału zakwalifikowała się między innymi Paulina Milewska z Kuchni Konfliktu oraz Maciej Podyma z Fundacji Łąka. Oba projekty są laureatami Społecznego Startupu 2016 organizowanego przez Fundację Ashoka we współpracy z Bankiem Pekao S.A., dzięki wsparciu Unicredit Foundation.

Jury spośród finalistów wyłoniło 3 zwycięzców, którzy udadzą się 2 tygodnie do Berlina by w Social Impact rozwijać swoje pomysły. W ich gronie znalazły się: MagicMe z Węgier – place zabaw dostosowane dla niepełnosprawnych dzieci, Loveguide z Bułgarii – interaktywna edukacja seksualna dla młodzieży oraz Kuchnia Konfliktu z Polski – restauracja współtworzona z uchodźcami i migrantami.

(tekst: Paulina Milewska i Maciej Podyma)

Zapisz

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.