arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

ZdeněkSlejška

Země, Datum zvolení

Česká republika 2013

Field

Education

Naděje umírá naposled.

Problem

České děti chodí do školy nerady a učení je nebaví. Výzkumy potvrzují, že kvalita  vzdělávání  v  České republice klesá. Rodiče a veřejnost jsou přitom s českým školstvím spokojeni a necítí potřebu se jím zabývat.

Impact

Přes 400 škol v republice podporuje v rámci programu Rodiče vítáni spolupráci rodiny a školy. Desítky celotřídních žákovských projektů mění konkrétní věci či vztahy v místních komunitách a ukazují, co dokáží děti již na základní škole a jak se také mohou učit. Tyto aktivity realizované v rámci projektu Extra třída byly podpořeny částkou 1,5 milionu Kč. Celostátní kampaň Česko mluví o vzdělávání reálně ovlivnila vzdělávací strategii Ministerstva školství a nastartovala veřejnou debatu o cílech vzdělávání v ČR. Řada veřejnoprávních a soukromých médií EDUin pravidelně žádá    o informace a konzultace k tématu školství. Týdně dostává od EDUinu zhruba 10 tisíc rodičů a odborníků elektronický informační zpravodaj o aktuálním dění ve školství.

Idea

Zpřístupňování škol, které se tak stávají středem dění v životě komunit, a motivování zainteresovaných osob (rodičů, odborníků, podniků, komunit) k tomu, aby se zapojily a přispěly svými znalostmi i prostředky do vzdělávacího sektoru jak na místní, tak i celostátní úrovni. Zdeňkova organizace EDUin pro každou z těchto zainteresovaných skupin vytvořila pečlivě promyšlenou a jasnou strategii, která jim ukáže konkrétní způsob, jímž mohou vzdělávací systém ovlivnit.

Vision

Jednak  existuje potřeba proměnit vzdělávání, aby bylo pro děti i pro učitele atraktivní. Zdeněk věří, že to bude mít, tak jako v jiných zemích, vliv na kvalitu vzdělávacích výsledků. Zároveň chce “probudit” českou veřejnost, aby se o školství začala více zajímat. Proto rozvíjí veřejnou diskusi a ukazuje, jak je možné vzdělávání proměnit k lepšímu.

Motivation

Zdeněk je přesvědčený, že škola a učení by neměly být izolovaným světem, a proto hledá způsoby, jak ho smysluplně propojit s běžným životem. Naráží však na bariéru v myšlení české společnosti.

Kontakt

EDUin

 

Share this profile

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru