arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

PavelČinčera

Země, Datum zvolení

Česká republika 2009

Field

Civic participation

Lidé se dokáží rozhodnout správně, jen musí mít pravdivé informace a možnost vzájemné diskuze.

Problem

Zpravodajství ovlivňované politickými a lobbistikými skupinami a nedůvěra veřejnosti k objektivitě, neutralitě a spolehlivosti podávaných informací. Převaha tištěných a televizních médií, která neumožňují čtenářům a divákům se aktivněji zapojit do diskuse, a plytkost mainstreamových internetových medií, která přinášejí prakticky pouze zábavu. To jsou charakteristiké rysy mnoha postkomunistických zemí a jejich stále probíhajícího demokratizačního procesu.

Impact

Ekolist.cz má kolem 70,000 čtenářů měsíčně a asi 750,000 čtenářů ročně. Obsah tvoří převážně profesionálové pracující v redakci.

Zkušenosti v šíření informací o životním prostředí využívá Pavel i pro podobné projekty v zahraničí, školení a konzultace. Zaměřuje se hlavně na postsovětské země.

Celkem 8 občanských poraden poskytuje pro bono konzultace v oblasti životního prostředí nízkopříjmovým rodinám, ročně je osobní konzultace poskytnuta 1000 jednotlivců a kolem 15 000 lidí ročně využije poradenskou službu online. 600 lidí (200 organizací) již dokončilo mediální trénink.

Idea

V r. 1997 vytvořil s kolegy první internetový portál v České republice Ekolist.cz, který přibližuje  tématiku  životního  prostředí  většímu počtu  lidí. Portál je založený na striktní nezávislosti, přesnosti a aktuálnosti zpráv. Diskusní fórum aktivizuje čtenáře, kteří přestávají  být  jen pasivními příjemci informací, ale aktivně se do diskuse zapojují a přinášejí do ní novou perspektivu. Součástí Ekolistu je i poradna Zelená domácnost. Ta radí prakticky a neideologicky jak na svých stránkách, tak se snaží pomáhat prostřednictvím sítě občanských poraden. Znalosti z vydávání Ekolistu využívá organizace při svých školeních v ČR i zahraničí. Učí jak aktivisty, jak dostat svoji agendu do medií, tak novináře, jak psát pravdivě a zajímavě o přírodě a životním prostředí.

.

Vision

Ekologický aktivismus je veřejností vnímán jako důležité a aktuální téma. Vytvoření online informační a diskusní platformy o otázkách životního prostředí, která přináší objektivní zpravodajství na toto téma a umožňuje širokou debatu mezi veřejností a odborníky, napomáhá aktivizaci občanské společnosti a přispívá k hledání optimálních řešení a konsenzu.

Motivation

Ekolist.cz  je důsledně neaktivistický, neprosazuje žádné konkrétní řešení, snad kromě idejí demokracie a přístupu k informacím. Je důležité, aby lidé měli možnost získávat informace u média, které nevede žádnou kampaň ani je nechce o něčem přesvědčit a snaží se o pravdivost informací a pluralitu v názorech.

Kontakt

Ekolist.cz

 

Share this profile

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru