arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

MartinKontra

Země, Datum zvolení

Česká republika 2011

Field

Environment

Věříme, že ulice může být nejlepším místem k životu. Věříme v sousedy, kteří vedle sebe chtějí žít, i když se jejich touhy mohou někdy míjet.

Problem

Moderní města posunula stovky miliónů lidí na Zemi směrem k blahobytu, o kterém si jejich rodiče mohli nechat jen zdát. Šance prožít luxusní “urban dream” má ale i odvrácenou stranu. Ulice velkých aglomerací ovládá hlučná doprava, situaci určují zájmy developerů a potřeby lidí, kteří v nich bydlí, jsou v mnoha směrech přehlíženy. Kontaktu je málo a přátelská a otevřená ulice je dodnes poměrně vzácné zboží. Bez osobních kontaktů, úsměvů a vůní ale jako by život ve městech postrádal smysl.

Impact

Bajkazyl provozuje tři servisní centra v Praze a jedno v Olomouci, která opravila a vyprodukovala již stovky unikátně recyklovaných a adaptovaných kol pro městský provoz. Recyklovaná kola také půjčuje a organizuje cyklistické poznávání opomíjených částí Prahy, jichž se každý rok zúčastní stovky lidí. Svojí činností už inspirovali stovky městských obyvatel k používání kola a město ke zlepšování infrastruktury pro cyklisty. Prostřednictvím desítek kulturních akcí ročně (koncerty, výstavy, filmy, tančírny, společné jizdy) vytváří Bajkazyl bezbariérový prostor pro setkávání deseti tisíců lidí z různorodých sociálních skupin (hipsteři, matky ze sousedství s dětmi, senioři) a přibližuje tisícům obyvatel Prahy jejich vlastní sousedy, tuzemskou a zahraniční kulturu i celé město z jiného úhlu pohledu.

Idea

Bicykl je médium pohybu. Káva je médium komunikace. A kultura je médium společnosti. Smysl Bajkazylu spočívá v tom, že kombinuje na jednom místě všechno, co mají rádi obyvatelé měst. Tým Bajkazylu miluje ulice a lidi, kteří v nich žijí. Touží po dobrodružství. Nesnáší bariéry. Bajkazyl opravuje, recykluje a půjčuje kola. Ví o nich skoro všechno. Radí zájemcům, jak a kudy jezdit. Pořádá noční jízdy, závody, blešáky, taneční nebo filmové večery. Organizuje koncerty a výstavy. Jako všestrannou jistotu bere otevřený bar. Dělá tudíž vše, aby se mohli potkat a poznat ti, kteří by se normálně ve městě minuli.

Vision

Vytvoření komunikační platformy a prostoru pro setkávání a komunikaci těch, kteří se ve městě normálně míjejí. Možnost rozvíjet městskou infrastrukturu, kulturu, podporovat lokální produkty a realizovat další společné aktivity. Pomoc každému jednotlivci s odhalením vlastního potenciálu pro dosažení aspoň malé změny ve své komunitě skrz podporu cyklistiky, environmentálně přátelského chování, podporu recyklace a místních producentů, aktivnější komunikaci s vlastními sousedy.

Motivation

Třicet let žije Martin v centru jednoho z nejkrásnějších měst Evropy. Hodně cestuje a sleduje, jak to dělají jinde. Ví, že kvalitu života určuje doprava a to, jak snadno se sousedé mohou potkat na ulici. Je vášnivý cyklista a věří, že bicykl coby model dopravy může proměnit nudné město v emocemi nabitou krajinu. Je novinář a léta  psal o tom, proč to nejde lépe. A jednoho dne posunul myšlenky a názory směrem ke konkrétní akci. Založil Bajkazyl a skrz něj přinesl do města spoustu z toho, co v něm jemu i lidem okolo něho tak citelně chybělo.

.

Kontakt

Bajkazyl

Share this profile

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru