arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

JeremyDruker,

Země, Datum zvolení

Česká republika 2010

Field

Civic participation

“Udělat důležité zajímavým.” James Fallows

Problem

Mnoho obyvatel střední a východní Evropy nemá svobodný, neomezený přístup k pluralitním zprávám a informacím, které ovlivňují jejich každodenní životy. Důvodem jsou hlavně politické a komerční tlaky na média a uplatňování různých forem cenzury už na nejnižším stupni zpravodajství. Dalším důvedem je stále nekvalitní vzdělávání novinářů zaměřené na teorii, ve kterém chybí prostor pro trénink v praxi. Novináři tak nemají dostatek zkušeností s tím, jak informovat o sociálních problémech, mezinárodních vztazích, menšinách a dalších diskutovaných tématech dne.

Impact

V posledních pěti letech více než 2 500 novinářů a občanských aktivistů prošlo tréninkovým programem Transitions, který zahrnuje 25-30 kurzů a workshopů ročně. Naučili se, jak psát profesionálně a zajímavě o vážných sociálních tématech svého regionu, jak zvyšovat informovanost prostřednictvím vlastních médií a populárních mezinárodních zpravodajských webů TOL, které měsíčně navštíví 10 000 lidí z celého světa. Trénink také pomohl nezávislým médiím a neziskovým organizacím vytvořit si vlastní internetové publikum, získat širší pozornost veřejnosti a využít sílu nových médií k dosažení sociálních změn a ovlivnění vládní politiky.

Idea

V roce 1999 Jeremy spoluzaložil Transitions,  organizaci pro mediální rozvoj, a Transitions Online (TOL),  portál, který informuje o událostech a problémech ve střední a východní Evropě a Eurasii. Transitions se zaměřuje na mladé novináře v postkomunistických zemích, kteří se už sami prosazují nebo pro to mají alespoň potenciál. Transitions tyto novináře propojuje, seznamuje je s podobně smýšlejícími kolegy prostřednictvím místních i online tréninků a podporuje je v psaní pro mezinárodní novinářské weby poskytující prostor  novinářům, kteří nemohou publikovat jinde  z  finančních nebo politických důvodů. Inovace modelu Transitions spočívá v organizování bezplatných tréninků a prostoru pro publikování    v mediálním outletu, které jsou placeny z příjmů z komerčních kurzů.

Vision

Jeremy se snaží dosáhnout stavu, ve kterém dobře trénovaní, dobře placení, kriticky myslící novináři mohou svobodně informovat o vážných sociálních tématech, kterým společnost čelí, bez strachu z represí a cenzury, a ve kterém takové reportáže budou mít vliv na zlepšení situace, prosazování reforem a demokratizaci země. V takovém světě budou nezávislá média soběstačnými podniky, což jim umožní se osvobodit od finančních a politických tlaků a zůstat věrní své misi informovat veřejnost a fungovat jako kontrolní mechanismus dohlížející na činnost státních institucí.

Motivation

Bohužel je tato práce stále potřeba. Navzdory očekáváním se stav svobody tisku na mnoha místech spíše zhoršil a vzdělávání novinářů téměř nepokročilo. Proto i dnes existuje početná skupina mladých lidí, kteří z Jeremyho práce stále mohou těžit. Jeremyho osobní motivací je vytvořit pro tento typ mediálního rozvoje plně soběstačný a dlouhodobý model, který je založený na kombinaci grantů a sociálního podnikání. Po téměř 20 letech v ČR Jeremy cítí potřebu vrátit něco zpět zemi a regionu, který se stal jeho domovem.

Share this profile

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru