arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Potenciál přenosu dobré praxe ze zahraničí

Kategorie:

podle Pavlína Hořejšová

SITUACE PÉČE O SENIORY V ČESKU V KONTEXTU KORONAVIROVÉ KRIZE

Tématem komunitních služeb orientovaných na seniory se zabývá mnoho projektů v zahraničí a stává se aktuálním i v ČR. Ashoka má ve svých řadách příklady dobré praxe vedené Ashoka Fellows. Ty mohou sloužit jako inspirace i jako výzvy poukazující na slabiny systému u nás. Abychom zjistili potenciál přenosu zahraničních řešení do ČR, iniciovala Ashoka studii mapující Situaci péče o „křehké“ seniory v ČR v kontextu koronavirové krize. Jako inspirační jsme zvolili projekty z Dánska, Polska a Holandska, jejichž společnými jmenovateli jsou charakteristiky, které jsme vyhodnotily jako užitečné a přínosné pro naši situaci. Jsou to:

Projekt, jehož autorem je Ole Kassow, vznikl v Dánsku, staví na posílení sociálního kontaktu mezi seniory a mladou generací a jmenuje se „Cycling without age“.

Další z projektů buduje pečovatelskou službu na základě zdrojů, které nabízí místní komunita. Jeho autorem je Pawel Grabowski z Polska a projekt nese název Hospicjum Proroka Eliasza.

Třetí projekt vznikl transformací již existující pečovatelské služby, je z Holandska a jeho autorem je Jos de Blok. Projekt s názvem Buurtzorg již funguje ve 25 zemích světa.

Celou studii zachycují demografická data, pohled seniorů, odborníků, politické reprezentace, vliv současné pandemie i přehled dalších zdrojů k tématu si můžete přečíst zde. Autorkami jsou Terezie Hradilková a Simona Bagarová.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru