arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Výzva pro inovátory spuštěna! Hledáme řešení energetické chudoby.

Kategorie:

podle ashokaaustria

Až 20 % českých domácností hrozí, že nebudou schopné platit své účty za energie. Nejčastěji jsou ohroženi osamělí senioři žijící ve špatně zateplených velkých domech a domácnosti s velmi nízkými příjmy, např. domácnosti bez jednoho z rodičů nebo s více dětmi. Na vině je podle sociologů především neefektivní způsob vytápění, nedostatečná izolace a nízký příjem domácností. Svou roli mohou sehrát i životní styl a návyky domácnosti. Tito lidé ohrožení energetickou chudobou nicméně nemají dostatečné finance ani znalosti na dosažení dotační podpory pro modernizaci svého obydlí (shrnutí závěrů z analýzy STEM, 2019). V Evropě sužuje energetická chudoba více jak 50 milionů domácností, které si nejsou schopny dlouhodobě zajistit tepelný komfort nebo včas hradit poplatky za energii (Energy Poverty Observatory).

Organizace Ashoka s podporou Schneider Electric přichází s příležitostí to změnit. V právě spuštěné soutěži vyzývá sociální inovátory k řešení různých aspektů energetické chudoby, zlepšení místní kvality životního prostředí a udržitelnosti celého regionu. V tomto roce je vyhlášena pro projekty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Výzva je otevřena do 12. dubna 2019.

Nejlepší tři projekty z pěti účastnických zemí vybere porota složená z uznávaných odborníků. Pro 15 finalistů jsou připraveny kreativní workshopy, 12 týdnů expertní podpory a mentoringu s cílem společně vytvořit robustní a udržitelné strategie pro realizaci nápadů a maximální společenský dopad navrhovaných řešení. Na konci letošního roku bude ve velkém evropském finále vyhlášen nejlepší projekt za každou zemi. Každý z pěti vítězů si odnese 3500 euro.

Vyzýváme české inovátory k akci. Chceme podpořit vznik nových nápadů sociálních inovátorů při řešení různých aspektů vznikající energetické chudoby. Řada českých domácností dnes musí omezovat své výdaje, aby zaplatila zbytečně vysoké účty za energie. Výsledkem je neudržitelný a zdraví škodlivý životní styl. Právě tato soutěž má potenciál to změnit.”, dodává Gabriela Vondrušová, manažerka soutěže Ashoka ČR a SR.

Web soutěže: https://tackleenergypoverty.ashoka.org/cs

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru