arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Držitelka Pulitzera bude v Praze diskutovat o Solutions Journalismu

Kategorie:

podle ashokaaustria

Držitelka Pulitzerovy ceny, špičková novinářka a spisovatelka Tina Rosenberg zastává myšlenku, že žurnalistika by neměla informovat pouze o problémech, ale se stejnou měrou poctivosti a vážnosti také o reakcích na ně a jejich řešeních. Inovativní novinářský přístup “Solutions Journalism” v praxi uplatňuje v rubrice “Fixes” deníku New York Times, kam pravidelně píše o tom, jaká řešení fungují a proč. Přijďte se dozvědět, v čem je žurnalistika orientovaná na řešení jiná a proč by měla najít své pevné místo i v českém prostředí!

KDY: 24. září 2018 v 17:00
KDE: Coworkingové centrum Sněmovní 7, Praha 1

Účast je zdarma, z kapacitních důvodů je třeba se předem zaregistrovat ZDE:
Po přednášce s diskusí následuje neformální networking nad sklenkou vína. Předpokládaný konec v 19:00.

Tina Rosenberg založila organizaci Solutions Journalism Network, která pomáhá novinářům a redakcím uplatňovat perspektivu řešení v jejich zpravodajské praxi. Během své kariéry psala úvodníky pro deník New York Times, přispívala rovněž do Magazínu New York Times a do desítek dalších titulů, včetně The New Yorker, Rolling Stone, Foreign Policy či The Atlantic. Je autorkou několika knih, mj. “Children of Cain: Violence and the Violent in Latin America”, “Join the Club: How Peer Pressure can Transform the World” nebo “The Haunted Land: Facing Europe’s Ghosts After Communism”, s níž vyhrála Pulitzerovu cenu a Národní knižní cenu. Za svou práci získala MacArthur Fellowship.

Letos na jaře již navštívili Prahu dva zástupci organizace Solutions Journalism Network – profesor David Boardman a Samantha McCann. Na základě rozhovorů s nimi natočila Lenka Svobodová z Českého rozhlasu o Solutions Journalismu rozhlasovou reportáž (textová verze zde).

S cílem podporovat tvorbu českých článků a reportáží v tomto stylu, vyhlásila Ashoka mikrograntový program s možností mentoringu přímo od Solutions Journalism Network. Mikrogranty jsou určeny pro novináře a redakce sídlící v České republice, kteří chtějí přinášet vysoce kvalitní, nezávislou žurnalistiku a zároveň vytvářet příležitosti pro šíření účinných receptů a pomáhat společnosti učit se, rozvíjet své schopnosti a čelit důležitým výzvám 21. století. Uzávěrka výzvy je 20. září 2018.

Minulý týden jsme také zveřejnili českou verzi Manuálu pro Solutions Journalism.

Tina Rosenberg zavítá do Prahy na  pozvání Ashoky ČR a TransitionsJejí návštěva je součástí série aktivit, jejichž cílem je přinášet z mezinárodního prostředí špičkové žurnalistiky do České republiky nový pohled na novinářskou práci a podporovat novinářství orientované na řešení společenských problémů.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru