arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016 zná své vítěze!

Kategorie:

podle Pavlína Hořejšová

Letos proběhl již 11. ročník soutěže EY Společensky prospěšný podnikatel roku, na které se ve spolupráci s EY podílela i organizace Ashoka jakožto významný podporovatel sociálních inovací a hybatelů společensky prospěšných změn.

I v letošním roce nebyla nouze o výjimečné osobnosti, které si za cíl svého podnikání zvolili změnit společnost k lepšímu. Jejich snaha podnikavě řešit společenské problémy, odvést vyjímečnou práci pro druhé, změnit zažité stereotypy i chuť věnovat se tématům, které jsou stále v dnešní době tabu, je nedocenitelná a iniciativy jako EY Společensky prospěšný podnikatel roku jsou skvělou příležitostí tyto osobnosti vyzdvihnout.

Výhercemi letošního ročníku se stali Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková z organizace Portus Praha. Tato organizace umožňuje lidem s mentálním postižením důstojně bydlet, pracovat, rozvíjet se a svobodně žít spolu s ostatními běžný život.  Od prvního ročníku v roce 1999 stojí Portus za celostátní benefiční kampaní AKCE CIHLA, jejíž pilířem je prodej benefičních cihel přímo v ulicích měst – z těchto peněz vybudoval Portus Praha od počátku svého působení dva objekty chráněného bydlení s celoročním provozem a sociálně-terapeutickou dílnu na Slapech.

„Titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku nevnímáme jako cenu určenou pouze pro nás, ale jako ocenění dlouholeté každodenní práce pro celý tým, pro všechny, kteří společně s námi budují chráněná bydlení a sociální podniky, protože jsou přesvědčeni, že to je něco, co má smysl. Tato cena je pro nás velkou motivací k další činnosti,“ uvedli ocenění podnikatelé Tomáš Masopust a Gabriela Štěpánková z organizace Portus Praha.

Cenu poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti obdržela Hana Malinová, zakladatelka a ředitelka organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, z.s., která vznikla jakožto první organizace svého druhu v postkomunistickém bloku v roce 1992, jejímž posláním je především zmenšit sociální a zdravotní rizika nejen u žen pracujících v sexbyznysu, ale následně i u širší populace.

„Z ocenění mám upřímnou radost. Velmi mě to překvapilo. Má radost se znásobuje tím, jak na moje ocenění zareagovali lidé z mého okolí a jakou radost jim rovněž udělalo. V první řadě mému muži, ale také řadě odborníků z řad sociologů, biologů a lékařů,“ reagovala na ocenění Hana Malinová, zakladatelka a ředitelka organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, z.s.

Ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku uděluje speciální porota. Vybírá z podnikatelů, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Podnikání společensky prospěšných podnikatelů je o zavádění praktických inovativních přístupů zaměřených na podstatné záležitosti, které často zůstávají na okraji zájmu společnosti. Toto podnikání není synonymem pro charitu nebo filantropii a mělo by poskytovat praktickou a životaschopnou alternativu k čistě charitativní či státní politice v dané oblasti.

Níže připojujeme bližší představení oceněných osobností:

Tomáš Masopust působí v Portusu již přes 12 let. Na začátku měl na starosti fundraisingové aktivity včetně celonárodní sbírky AKCE CIHLA. Postupně ho práce s lidmi a téma začlenění lidí s postižením do běžné společnosti zavedly na pozici odborného ředitele Portusu Praha, ve které působí dodnes. V roce 2008 začal rozvíjet myšlenku pracovního programu, v rámci kterého by lidé s postižením našli smysluplné pracovní uplatnění. V roce 2011 se podařilo zakoupit pozemek v Davli a začít se stavbou sociálního podniku, ve kterém dnes nakládají sýry a utopence pod značkou Dobroty s příběhem. Aktuálně připravují cca 500 špekáčků a 1 000 hermelínů za týden. Výrobky je možné si objednat i přes e-shop či zakoupit přímo v Davli v jejich rychlém občerstvení. Mají ale ještě smělejší plány, chtějí rozšířit výrobu na dvě směny a dodávat i do hotelů a velkých firem. Jejich motto „Hlavní je být dobře naložený“ vyjadřuje jejich poslání. Chtějí mít dobře naložené výrobky dobře naloženými zaměstnanci pro dobře naložené milovníky těchto pochoutek.

Gabriela Štěpánková působí jako vedoucí sociálního podniku Dobroty s příběhem. S Portusem spolupracuje od roku 2004, kdy zajišťovala PR podporu AKCE CIHLA. Od roku 2015 se začala naplno věnovat marketingu a vedení podniku Dobroty s příběhem. Zaměstnanci dílny měli totiž ideální koncepci, ale chyběla jim zkušenost s podnikáním, obchodem a marketingem. Navíc se díky Simoně Stašové podařilo vydat i kuchařku s více než šedesáti recepty známých českých osobností, jejíž výtěžek jde na nová pracovní místa pro lidi s mentálním postižením.

Hana Malinová založila organizaci ROZKOŠ bez RIZIKA neboli také R-R v roce 1992 se dvěma sexuálními pracovnicemi. Jejím posláním je především zmenšit sociální a zdravotní rizika nejen u žen pracujících v sexbyznysu, ale následně i u širší populace. ROZKOŠ bez RIZIKA ročně osloví 4 000 klientek a provede kolem 3 000 testů na HIV a více než 2 800 testů na syfilis. Nepřímo ROZKOŠ bez RIZIKA ovlivňuje skoro milion osob v České republice. V současnosti má R-R tři střediska v Praze, Brně a Českých Budějovicích, působí ve 12 krajích ČR a má kolem 40 zaměstnanců. Projekt mobilní ambulance R-R je v prevenci HIV velmi úspěšný, a proto jej Hana Malinová předala i na Ukrajinu a do Zimbabwe, kde je nejnižší předpokládaná délka života žen na celém světě – 32,5 let. Její know-how převzali i sociální pracovníci v dalších zemích. Od roku 1995 patří Hana Malinová mezi sociální inovátory globální organizace Ashoka. Úsilím Hany Malinové se i v České republice daří lépe vysvětlovat, že předcházet nežádoucím jevům je mnohem levnější a celkově efektivnější, než je následně potírat a řešit.

Více informací o soutěži EY Společensky prospěšný podnikatel roku i jednotlivých podnikatelích naleznete ZDE.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru