arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Na mapě se objevila nová země – Země změny!

Kategorie:

podle Pavlína Hořejšová

Ze:m

V Praze proběhlo 14. dubna setkání klíčových aktérů na poli sociálních inovací, kam Ashoka Česká republika spolu s partnery přizvala víc než sto dvacet představitelů soukromého, občanského i veřejného sektoru, sociální inovátory i jejich podporovatele. Děkujeme, že jste svými zkušenostmi a myšlenkami proměnili toto setkání ve skutečný milník!

K růstu a rozvoji sociálních inovátorů, tj. hybatelů systémových společenských změn je zapotřebí celý soubor podpůrných opatření – rozmanité zdroje financování, mentoring, odborné poradenství, úzká spolupráce mezi světem podnikání, nevládním i veřejným sektorem. Celkově tak tvoří “ekosystém” sociálních inovací.

Cílem setkání “Ze:mě změny” bylo společně hledat řešení pro výzvy, které před hybateli společensky prospěšných změn dnes v Česku stojí, a také cesty, jak společně odstraňovat bariéry pro jejich růst a rozvoj.

Ashoka za tímto účelem zpracovala sondu do těchto výzev a bariér. Vedli jsme strukturované rozhovory s pětadvaceti vybranými sociálními inovátory a jejich podporovateli. Ve výsledku jsme identifikovali devět zásadních bariér (např. chápání systémové změny, slabé povědomí a schopnost prezentace, sledování dopadu, nejednotný výklad pojmů a další). Sondu zveřejníme v ucelené podobě zde na webových stránkách.

Během setkání “Ze:mě změny” se nad výstupy sondy odehrálo sedm workshopů. Jejich výsledkem je zásobník nápadů, krystalizujících řešení a energie, které chceme v následujících měsících pomoci proměnit do konkrétních kroků. Kolem většiny témat se zformovala platforma osobností a subjektů, které budou ve spolupráci pokračovat. Zapojit se můžete i vy! Sledujte proto náš web, Facebook, nebo Twitter, další informace budou následovat.

Děkujeme všem, kdo se zúčastnili setkání “Ze:mě změny” a přispěli tak k vytváření lepších podmínek pro systémové hybatele společensky prospěšných změn.

Zvláštní poděkování patří Nadaci Karla Janečka za podporu a primátorce Prahy paní Adrianě Krnáčové za možnost uskutečnit setkání v krásných prostorách rezidence. V neposlední řadě patří velký dík skvělým facilitátorům workshopů, mezi které patří: Robert BaschKlára LaurenčíkováMarkéta Pěchoučková, Martin LupaSilvie PychováZdeněk SlejškaPavlína PacákováOndřej ZapletalTaťána ŠárovcováPavel FialaLukáš PolicarRoman Bojko a Petr Vítek.

Fotografie ze setkání můžete vidět ZDE.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru