arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Ashoka Fellow Miesiąca – Maria Schejbal

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Zmodyfikowana ankieta Prousta, czyli kilka prostych, acz błyskotliwych pytań odpowiada Maria Schejbal

Jak opisałabyś swoją działalność siedmioletniemu dziecku?

Potrzebny nam będzie szary papier (taki do pakowania), sznurek, kilka starych gazet. Z tego wszystkiego będziemy robić teatralne lalki. Ty, ja i może jeszcze ktoś, kto nie jest w pełni sprawny, starszy pan z sąsiedniego bloku, dwie panie, które nie słyszą, więc muszą się porozumiewać językiem migowym. Stworzymy zespół. Dzięki zabawie w teatr będziemy mogli się wszyscy spotykać, rozmawiać, a może nawet przygotować wspólnie przedstawienie, które potem pokażemy na przykład w Twojej szkole i – kto wie – może na międzynarodowym festiwalu, gdzieś w Polsce albo nawet za granicą? Jeśli chcielibyśmy te działania opisać jednym słowem, to chyba najlepsza byłaby INTEGRACJA.

 

Jaki cytat dodaje ci siły?

(Taki trochę dłuższy cytat)

„- Dzień dobry – rzekł Mały Książę.

– Dzień dobry – odparł Kupiec.

Kupiec ten sprzedawał udoskonalone pigułki zaspokajające pragnienie. Połknięcie jednej na tydzień wystarcza, aby nie chciało się pić.

– Po co to sprzedajesz? – spytał Mały Książę.

– To wielka oszczędność czasu – odpowiedział Kupiec. – Zostało to obliczone przez specjalistów. Tygodniowo oszczędza się pięćdziesiąt trzy minuty.

– A co się robi z pięćdziesięcioma trzema minutami?

– To, co się chce…

-Gdybym miał pięćdziesiąt trzy minuty czasu – powiedział sobie Mały Książę – poszedłbym powolutku w kierunku studni…”

 

Kim lub czym chciałabyś być, gdybyś nie była tym kim jesteś?

Swoim własnym Aniołem Stróżem. Byłabym ciągle bardzo blisko siebie.

 

Jaki jest twój ulubiony bohater literacki?

Głupi Jasio. W każdej baśni jest trochę inny, ale tak naprawdę zawsze ten sam. I nigdy do końca nie wiadomo: głupi jest czy mądry?

 

Jaką supermoc chciałabyś posiadać?

Moc Andersenowskiej Gerdy. Wystarczy posłuchać rozmowy mądrej Eskimoski z trochę mniej mądrym reniferem, żeby nie mieć wątpliwości w tej kwestii.

„-Renifer: Wiem, że jesteś bardzo mądra i masz wielką władzę, że rozkazujesz wiatrom, które są ci posłuszne, daj więc Gerdzie takiego napoju, żeby była silniejsza od dwunastu mężczyzn i mogła pokonać królową śniegu.

-Eskimoska: Zmiłuj się, renie, powiedz, cóż ja jej więcej dać mogę nad tę władzę, którą sama posiada? Czyż nie widzisz jej siły i potęgi? Czyż nie widzisz, że ludzie i zwierzęta służą jej i wypełniają jej wolę? Czyż nie widzisz, że bosa i uboga, pół świata już przebyła, a wszyscy jej pomagają i nic się jej oprzeć nie może?”

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.