arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Ashoka Fellow Miesiąca – Piotr Topiński

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Zmodyfikowana ankieta Prousta, czyli kilka prostych, acz błyskotliwych pytań

Ashoka: Jak opisałbyś swoją działalność sześcioletniemu dziecku?
Piotr Topiński:

Mój pomysł polegał na tym, by osiedla, gdzie kotłownie były finansowane z funduszy socjalnych przestawić z drogiego węgla na tanią słomę a z różnicy kosztów utworzyć fundusz rozwojowy dla tego konkretnego osiedla.

Różnice w kosztach produkowanego ciepła wynikały nie tylko z ceny ale także z innej technologii. Przed projektem piece miały sprawność mniej niż 40% a po wymianie pieców, uszczelnieniu instalacji, wymianie kaloryferów sprawność pieców była ok 80%. To znaczy, że piece grzały nie tylko tańszym paliwem ale jeszcze dwa razy lepiej.

To były ogromne sumy, które miały być przeznaczone na Fundusz stypendialny dla ubogiej młodzieży w tych osiedlach.

Udało nam się także podobny projekt zrobić w wiejskiej szkole a różnica w kosztach grzania była przeznaczana na wycieczki do muzeów, na wystawy, koncerty.

Ashoka: Jaki cytat dodaje Tobie sił?
Piotr: Nie pamiętam czyj to był cytat ale sens był taki: urządź sobie życie sam, bo jak sam sobie nie urządzisz to urządzą Ci go ludzie nie mający pojęcia o Twoich marzeniach.

Ashoka: Kim lub czym chciałbyś być, gdybyś nie był tym kim jesteś?
Piotr:

Nie mam pojęcia, bo to mi się zmienia wraz z wiekiem ale nigdy nie chciałem pracować w mieście (choć były takie krótkie epizody). Pracą która mi się najbardziej podobała w początkach pracy zawodowej było ZOO, potem zajmowałem się tutorstwem (dzisiaj się to tak nazywa) z powodu obciążeń edukacyjnych zawsze to się jakoś łączyło z zagadnieniami przyrodniczymi a  szczególnie ekologicznymi.

Pracę zmieniałem 18 razy i prawie za każdym razem zmieniałem także zawód. Uważam, że trzeba było pracę zmieniać jeszcze częściej. Przeważnie każda moja praca stawała się z czasem moją pasją 🙂

Dzisiaj gdybym był u progu życia zawodowego zajmowałbym się produkcją i realizacją edukacyjnych filmów przyrodniczych czerpiąc z polskiego krajobrazu.

Ale to takie mrzonki, bo u progu życia zawodowego nie miałem takich możliwości intelektualnych.  Podlotki chcą latać, ale i tak kończą w kocich żołądkach.

Ale i tak się tym z radością zajmuję, więc w zasadzie niczego bym nie zmieniał.

Ashoka: Jaki jest Twój ulubiony bohater literacki?
Piotr: Georg Mozes Karnowski z powieści „Rodzina Karnowskich” Izraela Joshua  Singera …ale to dlatego, że ostatnio go czytałem (po raz drugi) …generalnie wolę literaturę faktu a autorem do którego stale wracam jest Paweł Jasienica.

Ashoka: Jaką supermoc chciałbyś posiadać?
Piotr: Nie mam takich marzeń, bo jak to mawiał Zoszczenko (chyba) „ dusza do nieba by chciała a dupa twardo przy ziemi trzyma” :))

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.