arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Wiwat Niepodległa

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Niepodległość została zbudowana  rękoma polityków i żołnierzy, ale też rękoma społeczników, nauczycieli, lekarzy, pielęgniarzy i bibliotekarzy. Rękoma ojców. I rękoma matek. Rękoma nauczycielek, pielęgniarek, działaczek emancypacyjnych, lekarek, bibliotekarek, społeczniczek, polityczek, sióstr zakonnych i łączniczek.

2018 to wyjątkowy rok i warto w wyjątkowy sposób go przeżyć. 100-lecie niepodległości stwarza niepowtarzalną szansę rozmowy o tym, jak udało się odbudować wolną Polskę, co znaczyło wtedy, a co znaczy dziś być suwerennym państwem, jak dbać o niepodległość i co to naprawdę oznacza dla młodych obywatelek i obywateli w drugiej dekadzie w XXI wieku. Obchody niepodległości niosą ze sobą jednak także ryzyko – mogą się one zamienić w serię oficjalnych uroczystości, sztampowych wydarzeń „ku czci” i nudnych szkolnych akademii. Co zrobić, by nie wpisać się ze swoją klasą czy szkołą w tę niechlubną tradycję?

O tym, że obchodzenie narodowych świąt nie jest rzeczą prostą każdy z nas wielokrotnie się już przekonał – zaskakująco trwałe są szkolne rytuały i nasza skłonność do powtarzania utartych formuł. Kwiaty pod pomnikiem, świece w miejscu pamięci, hymn na akademii, czy nawet wieczór pieśni patriotycznych, jeśli są pozbawione głębszych treści i przeżyć, zamieniają się w pustą formę, zwietrzały rytuał, który nikogo nie przekona. Może w tym roku uda się nam to przełamać? Warto spróbować!

Zapraszamy nauczycieli, nauczycielki, edukatorki i edukatorów do niebanalnych i wartościowych akcji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, m.in. zagłębimy się w życiorysy lokalnych bohaterów i bohaterek oraz spróbujemy wesprzeć żyjących, ale często osamotnionych świadków historii. Wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), organizacji założonej przez Ashoka Fellow Jacka Strzemiecznego, zapraszamy do udziału w jesiennej edycji programu Młodzi w akcji.

Młodzi w Akcji to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców.

Zachęcamy do rejestracji. Link do formularza zgłoszeniowego.

Więcej informacji: https://niepodlegla.ceo.org.pl/

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.