arrow-left arrow-right logo_ashoka share-email share-facebook share-googleplus share-twitter

Page Title

Warszawska Changemaker Journey

Kategorie:

przez Martyna Rubinowska

Można o czymś usłyszeć. Można o tym przeczytać. Można to zobaczyć. Ale można też doświadczyć. Spotkanie na żywo, usłyszenie, przeczytanie i doświadczenie, powodujące zmianę, choćby najmniejszą, leżą u podstaw Changemaker Journey, czyli podróży do ludzi, którzy sprawiają, że świat staje się choć odrobinę lepszym miejscem.

Studenci SGH, którzy stworzyli innowacyjne pomysły na wykorzystanie jachtu Czarny Diament i zbiorów z niemal 40 letniej podróży Kapitana Jerzego Radomskiego po świecie w nagrodzie otrzymali możliwość uczestniczenia w skróconej, Warszawskiej odsłonie Changemaker Journey. 9 marca spotkaliśmy się na Muranowie.

Rozgrzewkę poprowadziła Ashoka Fellow, Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor Ashoki w Polsce, która wspomniała słowa Billa Draytona, założyciela Ashoki: „You can’t  be a changemaker by reading  a book…”. Chociaż do czytania zachęcamy, to jak opowiadała podczas Finału Radość Zmiany młoda twórczyni zmian na lepsze ze Szkoły z mocą zmieniania świata, czasami warto wyjść ze swojego pudełeczka. Zobaczyć co dzieje się za rogiem.

W Fundacji Sławek, założonej przez członka Ashoki, Marka Łagodzińskiego, poznaliśmy zaklęty kręg z którym borykają się osadzeni i ich rodziny. Krzysztof Łagodziński, uczestnik programu Ashoki Społeczny Start-Up opowiedział o początkach organizacji, o tym jak się rozwijała. Aż w całości pochłonęła go opowieść o GojiLandzie, pierwszej w Polsce plantacji Jagód Goji, plantacji, która jest przedsiębiorstwem społecznym dającym zatrudnienie osadzonym i byłym więźniom.

Kolejną część wyprawy przygotował dla nas changemaker Łukasz Prokop, ze Stacji Muranów. Oprowadził nas po nieistniejącej dzielnicy, historii uchwyconej w sposób współczesny, zadrach, które zostały utrwalone przez pokolenia. Zobaczyliśmy pokaźną kolekcję muranowskich murali. Usłyszeliśmy o dumnych sąsiadach, którzy sami zgłaszają akty wandalizmu i włączają się  w odmalowywanie, ale też i o tych, którzy udają, że historia nie miała miejsca, zaprzeczając jej – powtarzają schematy.

Ostatnim etapem muranowskiej wyprawy po świecie twórców zmian na lepsze było spotkanie w siedzibie Integracji i przełamanie własnych uprzedzeń. Dowiedzieliśmy się, jak dzięki zapałowi i zaangażowaniu można stworzyć gazetę, początkowo kilu-stronnicową i czarnobiałą, dzisiaj uznany, kolorowy magazyn. Ile osiągnięto i ile jest jeszcze do zrobienia. Dołączył do nas członek Ashoki, prezes Integracji Piotr Pawłowski. Odpowiadał na wiele pytań, w tym na pytanie : – Co dzisiaj, praktycznie możemy zacząć robić, żeby niwelować nierówności, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami?  – Bądźcie uważni! – odpowiedział Piotr Pawłowski.

Tym niezwykle ważnym przesłaniem zakończyliśmy Changemaker Journey. Bądźmy uważni. Zauważajmy problemy i starajmy się je rozwiązywać, dla nas wszystkich, dla dobra wspólnego.

Za przygotowanie Changemaker Journey wielkie dzięki dla Aleksandry Snarskiej, doktorantki SGH, wolontariuszki Ashoki.

Zapisz

Nowości Ashoki

Kliknij tutaj i zapisz się na comiesięczne Nowości Ashoki

Newsletter - Ashoka Poland

Wysyłając ten formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich Danych Osobowych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.